+90 216 574 88 01

info@sbg.com.tr

+90 216 574 88 01

info@sbg.com.tr

EUDR Avrupa Birliği Ormansızlaşmayı Önleme Yönetmeliği ve FSC®’nin Çözümleri

Bildiğiniz gibi ormansızlaşma ve orman bozulumunun önlenmesi amacıyla Avrupa Birliği, 2023/1115 Sayılı Ormansızlaşmanın Önlenmesi Yönetmeliğini 29 Haziran 2023 tarihli AB Resmî Gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe koymuştur. Yönetmelik, 30 Aralık 2024 tarihinde AB ye ihraç edilen EK-1 kapsamındaki tüm ürünler için zorunlu olacaktır.

Yönetmelik şu ürünleri kapsamaktadır:

Ormansızlaşmaya sebep olan soya, sığır eti, palm yağı, ahşap/ağaç ürünleri, kakao, kahve ve bunları girdi olarak kullanan belirli ürünler (kağıt, basılı kitaplar, gazeteler, resimler ve baskı sanayiinin diğer mamulleri, el ve makina yazısı metinler ve planlar, çikolata, mobilya, lastik ve deri gibi ürünler) (EK1) mevzuat kapsamındadır.  İki yılda bir yapılacak gözden geçirme sonucunda ürün kapsamı genişletilebilecektir.

EUDR Tam Ürün Kapsam Listesi “EK1”i buradan indirebilirsiniz: EUDR-Mevzuat-Kapsami-Urun-Listesi-EK1.pdf (sbg.com.tr)

Mevzuat kapsamındaki söz konusu ürünlerin AB pazarına girişi için ormansızlaşmaya sebep olmadıklarının, ahşap ve ahşap ürünleri için ise ormansızlaşmanın yanında orman bozulumuna yol açmadığının ve ilgili ülke mevzuatına uygun üretildiklerinin gösterilmesi, ürünlerin ormansızlaşmaya sebep olmayacak şekilde üretildiğini göstermeye yönelik “Due Diligence” (durum tespiti beyanı) yükümlülüğünün yerine getirilmesi gerekecektir.

AB Üyesi Devletler, sorumlulara etkili, orantılı ve caydırıcı cezalar uygulanmasını sağlamak durumundadır. Çevreye verilen zararla ve ilgili mal veya ürünlerin değeriyle orantılı para cezalarının, operatörlerin AB’deki toplam yıllık cirosunun en az %4’ü düzeyinde belirlenmesi ve kamu alım süreçlerinden ve kamu fonlarına erişimden geçici olarak hariç tutulmalarını da içermesi gerektiği hükme bağlanmıştır.

Türkiye’deki FSC sertifikası sahibi kuruluşların birçoğu Avrupa Birliği’ne ürün ihraç etmektedir ve bu nedenle AB Ormansızlaşmayı Önleme Yönetmeliği (EUDR)’den etkilenmektedir.

FSC, EUDR için soru işaretlerini ortadan kaldıracak çözüm sunmaktadır. FSC’nin kapsamlı EUDR çözüm paketi “FSC Aligned for EUDR” şirketlerin uyum sağlamalarını kolaylaştıracaktır. Bu çözüm, mevcut olan FSC belgelendirmesine dayanmaktadır.

“FSC Aligned for EUDR”, EUDR gerekliliklerinin karmaşıklığını ortadan kaldıracak ve FSC sertifika sahiplerinin zamanında uyumlu hale gelmesine yardımcı olacak sağlam bir çözüm sunmaktadır.

Şirketleri Durum Tespiti yükümlülüklerini yerine getirmede destekleyen “FSC Aligned for EUDR” Sertifikasyonu, yeni geliştirilen “FSC Düzenleyici Modülü” ve “FSC Risk Değerlendirme Çerçevesi”ni içermekte ve FSC’nin güçlü sisteminden yararlanarak EUDR uyumunu sağlamaktır.

Bu modüler çözümün ikinci kısmı (“FSC Aligned for EUDR” Raporlaması), FSC Blockchain (Beta) tarafından desteklenen bu sistem, şirketlerin EUDR Durum Tespiti faaliyetleri hakkında rapor vermelerine yardımcı olacaktır.

FSC’nin, EUDR Mevzuat Şartlarını Nasıl Karşıladığını buradan inceleyebilirsiniz: FSC ile – EUDR uyumu nasıl sağlanıyor.pdf (sbg.com.tr)

AB Komisyonu, Avrupa Birliği Ormansızlaşmayı Önleme Yönetmeliği (EUDR) gereklilikleri konusunda daha fazla netlik sağlamaya hazırlanıyor. Ancak kuruluşların EUDR uyumluluğuna yönelik yolculuklarına başlamak için beklemelerine gerek yok.FSC sertifikası ve lisans sahipleri de dahil olmak üzere şirketlerin 30 Aralık 2024’ten önce EUDR uyumluluğuna hazırlanmak için şimdi atabileceğiniz altı adımı burada bulabilirsiniz: EUDR’ye Hazırlık İçin Adımlar | SBG.

FSC Aligned for EUDR” Sertifikasyonu hizmeti FSC’nin ilgili standart eklerinini yürürlüğe koyması ardından verilebilecektir. SBG Uygunluk Değerlendirme A.Ş. (former Standart BM Trada A.Ş.) olarak, EUDR hakkında gelişmeleri ve sertifika sahibi müşterilerimize yönelik çözümlerimizi ilerleyen haftalarda duyurmaya devam edeceğiz. Ayrıca web sitemizde yer alan duyuru ve haberleri takip edebilirsiniz.

SBG EUDR web sayfası: AB EUDR Genel Bilgi | SBG

AB EUDR resmi web sayfası: Regulation on Deforestation-free products – European Commission (europa.eu)

FSC EUDR web sayfası: EUDR – Regulation on Deforestation-free Products | fsc.org

Diğer Haber & Faaliyetler