Hakkımızda ve Çözüm Ortaklarımız

SBG

SBG, birbirleriyle organik ortaklık bağları olan Standart BM Trada Belgelendirme A.Ş. ve Standart Belgelendirme Deney Ltd. Şti.‘nin ortak marka tescilli platformudur. Platformun amacı müşterilerimizin tek bir çatı altında, tüm hizmetlerimize doğrudan erişmelerini ve yararlanmalarını sağlamaktır. Bu şekilde belgelendirme, ürün ve sistem deneylerinden, ilgili alanlarda gözetim ve muayene hizmet ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir. Uygunluk değerlendirme hizmetleri her iki şirketimiz tarafından bağımsız olarak kendi kurumsal kimliği altında yetkileri doğrultusunda yüksek kalite ile müşterilerimize arz edilmeye devam edilecektir.

Standart BM TRADA Belgelendirme A.Ş. hakkında; 

Standart BM Trada Belgelendirme A.Ş., 2004 yılında kurulmuş olup Türk-İngiliz ortak teşebbüsüdür. Yönetim sistemleri, Ürün (Q-Mark), Sürdürülebilir Tedarik Zinciri (RSPO, Soya), Gözetim Zinciri (FSC®, PEFC™) sertifikasyon hizmetleri kapsamında faaliyet göstermektedir. Bu sertifikasyon hizmetlerimiz Birleşik Krallık merkezli “Warringtonfire Testing and Certification Limited, trading as BM TRADA” işbirliğiyle yürütülmektedir. Sertifikasyon hizmetlerimizin çeşitliliğini artırmak için çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Yeni eklenen hizmetlerimizi web sitemizden takip edebilirsiniz.

 


BM TRADA (Birleşik Krallık) hakkında;

 Geçmişi 1934 yılına kadar uzanan BM TRADA, Birleşik Krallık, Warringtonfire Testing and CertificationLimited’in tescilli hizmet markasıdır. UKAS akreditasyonu ile Yönetim Sistemleri, Ürün Belgelendirme, ASI akreditasyonu ile FSC® ve RSPO belgelendirme hizmetleri sunmaktadır.  Dünyada lider belgelendirme kuruluşlarından biri olan BM TRADA, tüm EA kodlarında (tüm sektörlerde) hizmet kapsamına sahiptir.


Standart Belgelendirme Denetim Deney Muayene ve Teknik Kontrol Ltd. Şti. hakkında;

 

Türkiye’nin Cam, Pencere, Kapı Ve Yalıtım Cam Birim Bileşenleri Laboratuvarı

Standart Belgelendirme Denetim Deney Muayene ve Teknik Kontrol Ltd. Şti., 2010 yılında Türkiye’nin ilk cam ve cam bileşenleri deney ve pencere ve kapı ısı geçirgenlik katsayısı hesaplama laboratuvarı olarak faaliyete başlamıştır. Standart Belgelendirme Denetim Deney Muayene ve Teknik Kontrol Ltd. Şti., Türkiye’deki tüm cam üreticilerinin performans değerlendirme ve teknik destek ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik büyük bir adım atmıştır.

Cam Ve Pencere Laboratuvarımız Yapı Malzemeleri Yönetmeliğine (Avrupa Birliği CPR 305/2011/Eu) Göre “NB-2271” Onaylanmış Kuruluş Numarasıyla Atanmıştır.

European Commission Sitesi Onaylanmış Kuruluş Sayfası

01 Temmuz 2013 tarihinde eski CPD 89/106/EU Yapı Malzemeleri Yönetmeliği iptal edilmiş ve yerine CPR 305/2011/EU Yapı Malzemeleri Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu kapsamda Türkiye’de Yapı Malzemeleri Yönetmeliğini yürürlüğe sokmuştur. Laboratuvarımız, müşterilerine sürekli ve kesintisiz hizmet anlayışıyla, yeni yönetmelik kapsamında yeni gereklilikleri karşılamış olup yeni yönetmeliğe göre Onaylanmış Kuruluş olarak atanmıştır. (NB-2271).

Yalıtım Cam Birimleri Deneyleri

Türkiye’nin ilk bağımsız cam laboratuvarı olan Standart Yapı Laboratuvarı yoğun talep nedeniyle kapasitesini 3 katına çıkarmıştır. Laboratuvarımızda aynı anda 72 yalıtım cam birimi üreticisinin numuneleri işlem görmektedir. Laboratuvarımız, Mayıs 2010’da alınan iklimlendirme dolaplarıyla nem geçirgenlik katsayısı deney kapasitesini aynı anda 360 adet yalıtım cam biriminin deneyini yapabilecek düzeye getirmiş; böylece bu deneyde Avrupa’nın en büyük laboratuvarları arasına girmiştir. Nisan 2013’te yeni alınan son model iklimlendirme dolabıyla hem kapasitemiz artmış hem de kısa süreli nem geçirgenlik katsayısı deneyini farklı iklimlendirme dolabıyla yapabilme yeteneğimiz artmıştır.

TÜRKAK akreditasyon kapsamındaki yalıtım cam birim standartları aşağıda belirtilmiştir:

 • TS EN 1279-2
 • TS EN 1279-6
 • TS EN 673

Tam ve Yarı Temperli Cam Deneyleri

2013 yılı başında yapılan yeni yatırımlarla tam ve yarı temperli camlar için parçalanma ve mekanik dayanım deneyleri kapsama alınmıştır.

TÜRKAK akreditasyon kapsamındaki tam ve yarı temperli cam standartları aşağıda belirtilmiştir:

 • TS EN 12150-2
 • TS EN 13024-2
 • TS EN 14179-2
 • TS EN 14321-2
 • TS EN 1863-2

Kapı, Pencere Ve Panjurlar

2013 yılı başında yapılan yeni yatırımla pencere, kapı ve panjurlar için temel bir gereklilik olan ısıl geçirgenlik katsayısı (U-Değeri) TS EN 10077-1 ve TS EN 10077-2 standartlarına göre TÜRKAK akreditsyonlu olarak hesaplanmaktadır.

TÜRKAK Akreditasyon kapsamındaki kapı, pencere ve panjur standartları aşağıda verilmiştir:

 • TS EN 10077-1
 • TS EN 10077-2
 • TS EN 14351-1

Kullanım Güvenliği-Sarkaç Çarpma Dayanıklılığı: Parçalanma Özelliği (Güvenli Kırılabilirlik) Ve Çarpmaya Karşı Dayanıklılık

Aralık 2017’de yapılan yeni yatırımla camlar, özellikle tam ve yarı temperli camlar ile lamine (emniyet) camları için temel bir gereklilik olan “Kullanım Güvenliği-Sarkaç çarpma Dayanıklılığı” deneyi TS EN 12600 standardına göre TÜRKAK akreditasyonlu olarak yapılmaktadır.

Sürekli ve Güvenilir Hizmet

Türkiye’nin ilk tarafsız ve bağımsız cam laboratuvarı olan ve uluslararası laboratuvar akreditasyon standardı TS EN ISO/IEC 17025’e göre faaliyet gösteren laboratuvarımız, kurulduğundan bu yana TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından akredite edilmiş olup, yıllık gözetim ve kapsam genişletme denetimlerini başarıyla geçmektedir. Cam ve pencere üreticilerine sürekli, güvenilir ve katma değerli hizmet veren laboratuvarımız kalitesini her zaman kanıtlamaktadır.

%100 Türk Sermaye

%100 Türk sermaye ve bilgi birikimiyle kurulan laboratuvarımız verdiği hizmetleri daha da genişleterek büyümeye devam etmektedir.