+90 216 574 88 01

info@sbg.com.tr

+90 216 574 88 01

info@sbg.com.tr

FSC® ve 170’den fazla Sivil Toplum Kuruluşundan AB Komisyonu Başkanına EUDR Hakkında Mektup

FSC ve 170’den fazla Sivil Toplum Kuruluşundan AB Komisyonu Başkanına EUDR Hakkında Mektup

STK Kuruluşları AB Komisyonu’ndan bu dönüm noktası niteliğindeki EUDR Yönetmeliği’ni  esnetmemesini veya ertelememesini talep ettiler.

170’den fazla Sivil Toplum Kuruluşu, ortak bir mektupta AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e, AB Ormansızlaştırma Yasasına sadık kalmaları yönünde bir mektup yazdı. Bazı sanayi gruplarının ve üye ülke hükümetlerin mevzuatta geri adım atmaları yönündeki çağrılarını takiben, Başkan von der Leyen’i, Avrupa’nın, AB Ormansızlaştırma Yasasını ertelemeden uygulamaya koyarak ormansızlaşmayla mücadele konusunda küresel eyleme öncülük edeceği yönündeki sözünü yerine getirmeye çağırdılar.

Mektubu görüntülemek için tıklayınız.

FSC EUDR’yi nasıl ele alıyor?

“FSC EUDR Aligned” uyumluluğu desteklemek için entegre çözümler sağlayacaktır.

FSC, tedarik zincirindeki aktörlerin EUDR’nin Avrupa’daki ve dünya çapındaki diğer ilgili ormancılık mevzuatlarının tüm yönlerini karşılayabilmesi için sistemini güçlendirmeye devam etmektedir. FSC, sertifika sahibi şirketlerin EUDR gerekliliklerini karşılamalarına yardımcı olmak için sistematik değişime öncülük etmekte ve yeni teknolojiler geliştirmektedir

Haziran 2024’ten itibaren “FSC EUDR Aligned”, şirketlerin EUDR karşı yasallığı, sürdürülebilirliği ve durum tespiti (Due Dillgence) yükümlülüklerini karşılamak için tedarik zincirinin herhangi bir noktasında kullanabilecekleri entegre araçlar sağlayacaktır. “FSC EUDR Aligned”, tedarik zinciri boyunca operatörlerin ve tüccarların birlikte çalışmasını destekleyecek ve sonuçta onların EUDR yükümlülüklerini yerine getirmelerine olanak tanıyacaktır. Hedeflenen destek, şirketlerin Aralık 2024’te zorunlu hale gelecek EUDR için bu araçları benimsemelerine yardımcı olacaktır.

FSC, 2024’te EUDR uyumluluğunu ve uygulamasını nasıl destekleyecek?

FSC Forest Stewardship Council® (Orman Yönetim Konseyi) ve EUDR AB Yönetmeliği, ormanları korumaya yönelik ortak bir vizyonu paylaşmaktadır. Orman yönetiminin dünya çapındaki en güvenilir doğrulaması olan FSC sertifikasyonu, halihazırda çok sayıda EUDR sürdürülebilirlik ve yasallık gerekliliğini karşılamakta ve birçok açıdan kapsamını ve hedeflerini aşmaktadır.

EUDR gerekliliklerinin nasıl karşılandığını incelemek için FSC EUDR Aaligned dokümanını inceleyin.

SBG Uygunluk Değerlendirme A.Ş., Haziran 2024’de EUDR Yönetmeliği gereklilikleri ve FSC, PEFC ve RSPO sertifikası sahibi şirketlere sunacağı çözümleri çevrim içi seminer ve eğitimlerle açıklayacaktır.  EURD Eğitim ve Seminer takvimi web sitemizde duyurulacaktır ve ayrıca tüm sertifika sahibi müşterilere e-posta ile iletilecektir.

Diğer Haber & Faaliyetler