PEFC Belarus Ulusal Sertifikasyon Orman Sistemi askıya alındı.

PEFC Belarus Ulusal Orman Sertifikasyon Sistemi, kendi talebi üzerine PEFC Uluslararası Kurulu tarafından askıya alındı.

PEFC International kurallarına göre, Onaylanmış Ulusal Orman Sistemleri’nin PEFC International’ın gelişen kriterlerini ve ulusal ve uluslararası beklentileri karşılamak için sürekli olarak güncellenmeleri ve periyodik olarak gözden geçirilmeleri gerekmektedir. PEFC Belarus, PEFC International’a kendi sistem dokümanlarının periyodik olarak gözden geçirilmesinde bir gecikme yaşadığını bildirdi. Bu gecikme, PEFC Belarus ‘un periyodik inceleme son tarihini kaçırmasına neden olacağı için askı kararı alınmıştır.

Askıya alma, 18 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerlidir ve askıya alma, revize edilmiş sistem belgeleri sunulana kadar, ancak en az altı ay süreyle geçerlidir.

PEFC sertifikalı kuruluşlar için bu ne anlama geliyor?
PEFC Belarus Ulusal Orman Sertifikasyon Sistemine göre verilen sertifikalar, 18 Nisan 2022 itibariyle artık PEFC tarafından tanınmamaktadır. Bu hem orman yönetimi hem de CoC gözetim zinciri sertifikaları için geçerlidir. Bu nedenle, sertifikalı kuruluşların PEFC beyan ve PEFC etiketini kullanmaları yasaktır ve malzemeleri PEFC sertifikalı olarak satamazlar.

Türkiye’de PEFC belgesi hakkında bilgi için tıklayınız: PEFC Belgelendirmesi | PEFC Belgesi Nedir | PEF Belgesi Nasıl Alınır | SBG

Diğer Haber & Faaliyetler