Rusya ve Belarus Menşeli Orman Ürünleri Hakında Bildirimler

Rusya ve Belarus Menşeli Orman Ürünleri

Rusya’nın Ukrayna’daki silahlı çatışma durumunu takiben, COC programları için bazı bildirimler yapılmıştır. Bu bildirimler, ayrı ayrı FSC International ve PEFC International’ın web sitelerinde kamuya açıklanmıştır. FSC International ve PEFC International olarak her iki taraftan gelen bildirimlere göre, Rusya ve Belarus menşeli orman ve orman kaynaklı ürünler, sertifikasyon kapsamına alınmayacaktır. Bu nedenle, üreticilerin FSC ve PEFC sertifikalı ürünlerinde, Rusya ve Belarus menşeili girdi kullanılmadığından emin olmaları gerekmektedir. Bu bildirimlere aşağıdaki web sitelerinden ulaşabilirsiniz;

Bu kısıtlamaların yanı sıra, FSC yetkili akreditasyon kuruluşu olan Assurance Services International (ASI) tarafından da sertifikasyon kuruluşlarının Rusya topraklarındaki denetim faaliyetlerine kısıtlama getiren bir bildirim yapılmıştır.

Durum değiştikçe ve program sahipleri ve akreditasyon kuruluşu gereksinimleri değiştikçe, sizi tüm ilgili bilgilerden haberdar etmek için kısa süre içinde kendi web sitemizi güncelleyeceğiz. Bu süre zarfında güncel bilgiler için yukarıdaki FSC ve PEFC web sitelerini kullanabilirsiniz.

Diğer Haber & Faaliyetler