FSC®, “Yeni Avrupa Bauhaus”a (NEB) ortak olarak katıldı.

FSC®, AB Yeşil Anlaşması kapsamında AB iklim hedeflerini karşılamak için “Yeni Avrupa Bauhaus”a (NEB) ortak olarak katıldı.

FSC® sertifikalı ahşap,  güzel ve sürdürülebilir yaşam alanlarının önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir. FSC®, AB Yeşil Anlaşması kapsamında AB iklim hedeflerini karşılamak için bir girişim olan Yeni Avrupa Bauhaus’ta (NEB) ortak olarak 200’den fazla kuruluş arasına katıldı. NEB’in ana misyonu, “|GÜZEL|SÜRDÜRÜLEBİLİR|BİRLİKTE|” değerleri ile inşaat sektöründeki paydaşlara ilham vermektir.

NEB’in amacı, inşaat sektörünün döngüsel, uygun fiyatlı ve daha az karbon yoğun malzemelere geçiş yaparak dönüşümünü hızlandırmaktır. İnşaat sektörü şu anda Avrupa’daki küresel karbondioksit emisyonlarının yüzde 40’ından ve atık üretiminin yüzde 35’inden sorumlu. Girişim, Avrupa Yeşil Anlaşması’nın binalarda ve kamusal alanlarda günlük yaşamımızı iyileştiren somut değişikliklere dönüştürülmesine yardımcı olacaktır.

Ahşap, yaşam alanlarımızı inşa etmek için en güzel yenilenebilir malzemeler arasındadır. Firmaların sürdürülebilirlik çabalarında çok önemli bir katkı sağlayabilir–kullanımı çok yönlüdür ve çelik veya betondan çok daha az enerji tüketirken, yüksek performanslıdır. Ancak sadece ahşabı seçmek yeterli değildir. Kontrolsüz orman kaynaklı kereste, ekosistemleri yok edebilir ve bu da iklim krizini daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, ekonomileri orman kaynaklarına bağlı olan yerel toplulukları da olumsuz etkileyebilir.

Mimarlar, tasarımcılar ve müteahhitler, gerçekten bir fark yaratmak ve ormanlarımızın gelecek nesiller için gelişmesini sağlamak için binalar ve iç mekanlar için sorumlu kaynaklardan kereste seçmelidir. FSC®, NEB’e katılarak, sürdürülebilir kaynak kullanımı sağlamak için küresel olarak tanınan bir araç ve paydaşlar arasında diyalog için benzersiz bir platform sağlamayı amaçlamaktadır.

FSC® sertifikasyonu hakkında bilgi almak için tıklayınız: https://www.sbg.com.tr/fsc-belgelendirmesi-nedir/

Kaynak: FSC ve EU New European Bauhaus

Diğer Haber & Faaliyetler