Forest Stewardship Council® FSC (CoC) Belgelendirmesi

FSC Belgelendirme hizmetleri SBG Uygunluk Değerlendirme A.Ş tarafından, akredite kuruluş olan “Interface NRM Limited” İngiltere işbirliğiyle yürütülmektedir.

Leading FSC® Certification Services | Chain of Custody COC | INTERFACE NRM 

FSC CoC (Chain of Custody) – Gözetim Zinciri, ham maddenin ormandan tüketiciye ulaşana kadar; işleme, dönüştürme, imalat ve dağıtım gibi tüm başarılı safhalarını içine alan bir yönetim sistemidir. Etiket, kağıt, ambalaj, matbaa ürünleri, kitap, dergi, gazete, kağıt temizlik ürünleri, mobilya, kereste, vs. ürünlerin üreticilerini ve ticaretini yapanları kapsamaktadır. CoC belgelendirmesi, belgeli orman ürünlerinin yine belgeli, iyi yönetilmiş (well-managed) malzemelerden üretildiğini ve bazı sıkı kontroller altında uygulanan etiketleme yöntemi ile, bu ürünlerin tedarik zincirinin herhangi bir aşamasında belgeli olmayan orman ürünleri ile karışmayarak üretildiğini sağlamayı amaçlar.

FSC® ‘nin amacı nedir?

Şu anda dünyada bir orman ürünün iyi yönetilmiş bir kaynaktan sağlandığını göstermenin en geçerli yolu, CoC yönetim sistemini kurmak, işletmek ve bu yönetim sistemini akredite ve bağımsız bir belgelendirme kuruluşu vasıtasıyla belgelendirmekten geçmektedir. FSC® belgesi nedir? Orman ürünleri üreten, işleyen, dağıtımını yapan veya dönüştüren bir firmada CoC (Gözetim Zinciri) yönetim sisteminin uygulandığını göstermek amacıyla bu konuda akredite edilmiş, bağımsız belgelendirme kuruluşları tarafından ilgili FSC® standardına göre yapılan denetimler sonucunda firmaya verilen belgedir.

FSC® belgesi sayesinde;

  • FSC® markasını ve etiketlerini kullanma hakkına sahip olarak, ürünlerin yasal ve iyi yönetilmiş kaynaklardan geldiğini gösterebilir,
  • Mevcut orman ürünlerinin yasal olması nedeniyle uluslararası tanınma ve prestije sahip olur,
  • Gelecek nesillere ormanların sağlıklı bir şekilde devredilmesi sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz.

FSC® belgesi veren firmalar kim?  FSC® Belgesi Nereden Alınır?

FSC® – Forest Stewardship Council®‘ün kendisi firmalara bu denetimi yapmayarak, kendi koyduğu standartlar ve gereklilikler arasındaki bağımsızlığını korumaktadır. FSC®, akredite belgelendirme kuruluşları tarafından yayımlanan belgeleri kendi web sitesinde duyurmaktadır. “Interface NRM Limited”, FSC® belgelendirmesi için akredite edilmiş bir belgelendirme kuruluşudur ve FSC® belgesini vermeye yetkilidir.

Ormandan son kullanıcıya tedarik zinciri, farklı taşıma metotları kullanılarak, genellikle farklı ülkeler arasındaki orman ürünleri hareketini içerecek şekilde uzun ve karmaşık olabilir. Ağaç ve kağıdın birçok varyasyonundan dolayı, tedarik zinciri birçok farklı kuruluşu ve süreci de içerebilir. Gözetim zinciri, tedarik zincirinin uzunluğuna veya karmaşıklığına bakılmaksızın, ağaç ve kağıt ürünlerinin ormandan son kullanıcıya kadar götürdüğü, işleme, üretim, nakliye ve dağıtımın tüm aşamalarını içeren, kırılmayan bir zincirdir. Son kullanıcı için buradaki zorluk, genellikle bir etiket taşıyan ürünlerin, sertifikalı ve iyi yönetilen bir ormandan geldiğinden emin olmaktır. Bu nedenle, FSC® gözetim zinciri sertifikası, sertifikalı ağaç veya kağıt ürünlerinin iyi yönetilen ormanlardan geldiğine dair bağımsız, üçüncü şahıslara ait bir doğrulama sağlar ve bu ürünlerin sıkı kontroller altında, sertifikasız hammadde veya ormanlardan gelen diğer ürünlerle tedarik zincirindeki herhangi bir noktada karıştırılmadığını doğrular.

Tedarik zinciri, çeşitli projelerden biri altında sertifikalı bir ormanla başlar. Hangi sertifikasyon sistemi kullanılırsa kullanılsın, tedarik zinciri boyunca satıcıdan alıcıya geçerken ürün hakkında hangi iddiada ( FSC® claim) bulunabileceğini belirler. Örneğin; orman, FSC®‘nin Orman Yönetimi standardına göre belgelenmiş ise, hasat şirketi, kesimhane, kereste fabrikası, kereste tüccarı ve marangoz, her birinin kendi gözetim zinciri sertifikasına sahip olduğu sürece, marangozun müşterisi kerestenin FSC® sertifikalı olduğunu bilir. Zincirde bir kırılma varsa, örneğin, – marangoz FSC® CoC sertifikasına sahip değilse – o zaman bir iddia ( FSC® claim) bir sonraki alıcıya aktarılamaz ve marangozun müşterisinin, üründe kullanılan kerestenin FSC® sertifikalı olduğuna dair hiçbir güvencesi yoktur. Bu sebeple, tedarik zincirine dahil olacak kuruluşlar, kendi tedarikçilerinin ve son kullanıcı hariç müşterilerinin F FSC® gözetim zinciri sertifikasına sahip olması gerektiğinin farkında olmalıdırlar.

FSC® Kimdir ve Açılımı Nedir?

Forest Stewardship Council FSC®, kısaca FSC®, “Dünyadaki ormanların çevresel olarak uygun, sosyal açıdan yararlı ve ekonomik olarak uygulanabilir bir şekilde yönetilmesi” misyonunu üstlenen, kar amacı gütmeyen çok ortaklı bir kuruluştur. FSC® ilkelerine ve kriterlerine göre 100’den fazla ülkede yaklaşık 46.000 Gözetim Zinciri Belgesi ile toplam 223 milyon hektarlık orman belgelendirilmiştir.

FSC® Tarihi;

FSC®’nin Politika ve Standartlar Birimi, orman belgelendirmeden zincir belgelendirmeye kadar tüm F FSC® standartlarının yönetiminden ve kontrolünden sorumludur. Rio’daki 1992 Dünya Zirvesi’nde, ormansızlaşmayı durdurmak için bir anlaşmaya varılamadığından, bir grup işletme ve çevreci sivil toplum kuruluşu Forest Stewardship Council FSC®’i oluşturmak için bir araya geldi. 1993 yılında Kanada Toronto’da düzenlenen ilk FSC® Genel Kurulunda toplanan grup, dünya çapındaki orman uygulamalarını iyileştirecek gönüllü, pazar temelli bir yaklaşım oluşturmak için yola çıktı.

Aslen 1994 yılında Meksika’nın Oaxaca şehrinin ormanlık bölgesinde bulunan FSC® sekretaryası, 2003 yılında Almanya’nın Bonn kentine taşındı. 1995 yılında, FSC®‘nin ABD bölümü kuruldu ve şu anda merkezi Minneapolis, Minnesota’da bulunmaktadır.

İlgili FSC® Standartları

  • FSC FSC® STD 40-003 Standard for Multi-Site certification of Chain of Custody Operations.
  • FSC FSC® STD 40-004 FSC Standard for Chain of Custody Certification.
  • FSC FSC® STD 40-005 Standard for company evaluation of FSC Controlled Wood.
  • FSC FSC® STD 40-007 FSC Standard for sourcing reclaimed material for use in FSC product groups or FSC certified projects.
  • FSC FSC® STD 50-001 Certificate Holder Trademark Requirements.

 

Diğer Hizmetlerimiz İçin Tıklayınız: PEFC Belgesi, RSPO Belgesi, Q-Mark Yangın Kapıları, ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001