FSC® Check Yürürlüğe Girmiştir

FSC Check yürürlüğe girmiştir

FSC® Sertifikası almak isteyen kuruluşların dikkat etmesi gereken hususlar

Orman Yönetim Konseyi (FSC®), değerlerinin FSC®‘nin değerleri ile uyumlu olmasını sağlamak amacıyla FSC® sistemine yeni katılmak veya yeniden katılmak isteyen kuruluşların risk değerlendirmesini yürütmek için bir araç geliştirmiştir. “FSC® Check” adı verilen bu araç (FSC® Kontrolü), 31 Temmuz 2023’te kullanıma sunulmuş olup, sertifikasyon veya üyelik başvurusunda bulunan herkesin FSC®‘ye üye olma sürecindeki bu yeni adımdan geçmesi gerekecek.

Şu aşamada mevcut sertifika sahiplerinin ve üyelerin “FSC® Check”te organizasyonel bilgilerini girmelerine gerek yoktur.

“FSC® Kontrolü”, sertifikasyon veya üyelik için başvuranların, FSC®‘nin Ortaklık Politikasında belirtilen kabul edilemez altı faaliyetle herhangi bir bağlantısının olup olmadığını belirlemeye odaklanmıştır. Bilgi kontrolünün sonuçları, başvuru sahibinin Ortaklık Politikasını ihlal etme riskinin bulunduğunu gösteriyorsa, FSC® bu tür kuruluş veya kişilerle ilişki kurmayacaktır.

FSC®, bu araç aracılığıyla, 1 Temmuz 2023’te yürürlüğe girecek olan FSC® ile İlişkiye İlişkin Açıklama Gereksinimleri (Disclosure Requirements for Association with FSC®) adlı normatif prosedürü uyguluyor. FSC® Kontrolü, başvuru sahiplerinin doldurması gereken çevrimiçi bir sorgu formudur.

FSC® Check aracı, sertifikasyon başvuru sahipleri için FSC®‘nin Ticari Marka Lisans Anlaşması (TLA) imzalama sürecine ve potansiyel üyeler için üyelik onay sürecine entegre edilmiştir. Başvuru sahibinin bilgileri alındıktan sonra otomatik bir sistem bir risk değerlendirmesi yapmaktadır.

Risk değerlendirmesinin sonuçları, başvuru sahibinin düşük veya yüksek riskli olup olmadığını gösterecektir. Düşük riskli başvuru sahipleri otomatik olarak TLA imzalama sürecine yönlendirilecektir. Yüksek riskli başvuru sahipleri için FSC® daha fazla doğrulama yapacak ve başvuru sahiplerinden ek bilgi sunmalarını isteyecektir. Kabul edilemez faaliyetlere karıştığına dair kanıt bulunursa, FSC® bu kişilerin başvurularını kabul etmeyecektir.

FSC® Kontrolü” nün ana adımları:

İlgili yeni müşterileri için sertifikasyon sürecini yöneten sertifikasyon kuruluşları veya üyelik başvurusu alan FSC® Üyelik ekibi, FSC®‘nin sertifikasyon veritabanında yeni bir başvuru sahibi oluşturarak süreci başlatmakatdır.

Başvuru sahibi soruları yanıtlamaya ve istenen bilgileri sunmaya davet edilecektir.

Otomatik bir sistem, başvuru sahibinin risk düzeyini ölçmek için başvuru sahibinin bilgilerini ilişkisiz kuruluşlar ve üyeler listesiyle karşılaştıracaktır.

Risk değerlendirmesinin sonucuna göre, başvuru sahibi ya TLA imzalamaya ya da üyelik başvuru sürecinin son adımlarına yönlendirilecek ya da ek bilgi için FSC® ile iletişime geçecektir. Başvuru sahibinin kabul edilemez bir faaliyette bulunması halinde FSC®, başvuruyu reddedecektir.

  • FSC® ile İlişkiye İlişkin Açıklama Gereksinimlerini okumak için buraya tıklayın.
  • Ortaklık Politikası’nda listelenen kabul edilemez faaliyetler hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.
  • FSC® Kontrolü” ile ilgili soruların yanıtlarını bu SSS’lerde buraya tıklayarak
  • FSC® Check hakkında resmi açıklama içim burayı tıklayınız

Diğer Haber & Faaliyetler