+90 216 574 88 01

info@sbg.com.tr

+90 216 574 88 01

info@sbg.com.tr

FSC®, grup ve çok lokasyonlu sertifika sahipleri için e-TLA uygulamasını başlattı

FSC®, grup ve çok lokasyonlu sertifika sahipleri için elektronik Ticari Marka Lisans Anlaşması (e-TLA) uygulamasını başlattı

FSC®, grup ve çok lokasyonlu sertifika sahipleri için elektronik Ticari Marka Lisans Anlaşması (e-TLA) uygulamasını başlattı

Yeni veya yenileme sertifikasyon için başvuran FSC® grup ve çok lokasyonlu sertifika sahiplerinin, 27 Kasım 2023 tarihinden itibaren Ticari Marka Lisans Sözleşmesinin (e-TLA) (sürüm 6) elektronik versiyonunu imzalamaları gerekmektedir.

e-TLA, FSC® Sertifikasyon Portalı içerisinde elektronik olarak imzalanabilir. FSC® sistemine yeni katılan veya sisteme yeniden katılan kurum ve kişilerin, e-TLA’yı imzalayabilmeleri için önce FSC® Kontrol (FSC Check) sürecini tamamlamaları gerekmektedir.

FSC®, Ocak 2022’de e-TLA’yı tek sertifika sahipleri için küresel olarak kullanıma sunmuştu. Artık grup ve çok lokasyonlu sertifika sahiplerine yönelik küresel lansmanla birlikte, proje sertifikası sahipleri hariç tüm TLA imzalama süreci dijital bir dönüşümden geçmiştir. Tek, grup ve çok lokasyonlu başvuru sahiplerine sertifikasyon yalnızca e-TLA’nın imzalanmasıyla verilebilecektir. Proje sertifikası sahipleri ise geleneksel kağıt versiyonuyla devam edecek.

Mevcut bir FSC grup veya çok lokasyonlu sertifika sahibinin e-TLA’yı imzalaması için, bunların sertifikasyon kuruluşu kuruluşun birincil ilgili kişisini FSC Connect hesabını etkinleştirmeye davet edecektir. Daha sonra otomatik olarak FSC® Sertifikasyon Portalında oturum açmaları istenecektir. Başvuru sahibi FSC® Sertifikasyon Portalında oturum açıp FSC®‘ye gerekli bilgileri sağladıktan sonra yeni TLA, DocuSign® aracılığıyla elektronik olarak imzalanmaya hazır olacaktır.

FSC®‘ye yeni katılan veya geçerli bir FSC® ticari marka lisansı olmadan FSC®‘ye yeniden katılan kuruluşlar, FSC Connect hesaplarını etkinleştirdikten sonra FSC Kontrol (FSC Check) işlemini tamamlamaya yönlendirilecektir. FSC Kontrolü işlemini tamamladıktan sonra, DocuSign’ı kullanarak e-TLA’yı imzalamak için FSC® Sertifikasyon Portalına girmeleri gerekir.

FSC, e-TLA’ya geçişi kolaylaştırmak için, sertifikasyon kuruluşlarının 27 Kasım 2023 ile 31 Ocak 2024 arasında grup ve çok lokasyonlu FSC® sertifikası vermesine izin veren bir istisna (FSC-DER-2023-005) yayınlamıştır. Bu, en güncel ıslak imzalı TLA’ya (sürüm 5) veya e-TLA’nın en son sürümüne (sürüm 6) sahip olan kuruluşlar ve kişiler için geçerlidir.Bu istisna belgesi kapsamında verilen (yenileme) sertifikalar için TLA’lar 31 Mart 2024’e kadar geçerli olacak ve herhangi bir grup veya çok lokasyonlu sertifika sahibinin 1 Nisan 2024’e kadar e-TLA’nın en son sürümüne geçmesini gerektirecektir.

TLA, FSC® ile sertifika sahibi arasındaki ilişkiyi düzenleyen ve FSC® ticari markalarını hem ürün etiketleme hem de tanıtım amacıyla kullanma hakkını veren yasal bir belgedir. FSC® ticari markalarının sertifika sahipleri tarafından kullanımına ilişkin özel kurallar FSC-STD-50-001’de belirtilmektedir.

FSC®, en son yasal gerekliliklere uymak ve FSC sertifikasyon sisteminin bütünlüğünün ve güvenilirliğinin desteklenmesini ve korunmasını sağlamak için TLA’yı düzenli olarak revize etmektedir.

FSC® hakkında güncel bilgileri ve gelişmeleri takip etmek için www.sbg.com.tr web sitemizi veya fsc.org web sitesini aralıklarla ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Haber & Faaliyetler