+90 216 574 88 01

info@sbg.com.tr

+90 216 574 88 01

info@sbg.com.tr

FSC® Sertifikalı Tekstil ve Odun Dışı Orman Ürünleri Artık Daha Yaygın

Ormanlar her zaman mobilya, inşaat malzemeleri, kağıt hamuru ve kağıt gibi en önemli orman ürünlerinden daha fazlasını üretmiştir. Bununla birlikte, teknolojik gelişmeler, daha az sürdürülebilir alternatiflerin yerini alacak şaşırtıcı ve yenilikçi orman ürünlerinin potansiyelini genişletiyor. FSC® sertifikası, bu ürünlerin tedarik edildiği ormanların sorumlu bir şekilde yönetildiğine dair ek bir garanti sağlar.

Moda ve Tekstil

Rayon, viskon, modal veya liyosel gibi orman bazlı kumaşlar moda endüstrisi tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu iyi bir haber, çünkü selüloz lifleri iyi yönetilen ormanlardan geliyorsa, sentetik tekstillerden veya pamuktan daha çevre dostu olabilirler.

Odun bazlı elyaflar, küresel elyaf pazarının yüzde yedisinden daha azını oluştursa da, bunlara yönelik talebin 2016 ile 2024 arasında yüzde dokuzdan fazla artacağı tahmin ediliyor. Bu eğilimin sorumlu bir şekilde yönetilen üretken ormanlara fayda sağlama potansiyeli var, ancak ayrıca yaşlı ormanların yok olmasına veya zarar görmesine yol açabilir.

Canopy Planet’e göre, selüloz elyaf üretimi yılda yaklaşık 120 milyon ağaç tüketiyor ve kuruluş Brezilya, Endonezya ve Kuzey Amerika’daki yaşlı ve nesli tükenmekte olan ormanların selüloz elyaf endüstrisi için ağaç keserek zarar gördüğünü tespit etti.

2015 yılından bu yana FSC®, tekstil üreticilerinin FSC® sertifikalı etikete sahip giysi ve diğer ürünleri satmalarını sağlayacak “sertifikalı tekstil tedarik zinciri CoC programı” geliştirmek için çalışıyor.

FSC® CoC Gözetim Zinciri standartları, ormandan nihai ürüne kadar tedarik zinciri boyunca sertifikalı malzemenin bütünlüğünü korumayı amaçlamaktadır.

Diğer Haber & Faaliyetler