+90 216 574 88 01

info@sbg.com.tr

+90 216 574 88 01

info@sbg.com.tr

“FSC® EUDR Aligned” Erken Uygulama Test Programı ilk tur başvurular için açılmıştır. Son Başvuru; 28 Mart 2024

Şirketiniz FSC® sertifikası sahibi mi ve 31.12.2024 tarihinde zorunlu olacak AB’nin Ormansızlaşmayı Önleme Yönetmeliğine (EUDR) uymanız mı gerekiyor?

Şirketiniz FSC EUDR Aligned’ı erken uygulayanlardan biri olmaya hak kazanabilir.

EUDR’nin Haziran 2023’te yürürlüğe girmesinden bu yana FSC®, sertifika sahiplerinin bu gereksinimleri karşılamasını desteklemek için sistemini güçlendirmeye ve yeni teknolojiler geliştirmeye kendini adamıştır. FSC® EUDR Aligned, EUDR yasallığı, sürdürülebilirliği ve durum tespiti (DDS) yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olmak için değer zincirinin farklı noktalarında ve çok farklı ihtiyaçlara sahip on binlerce şirkete bir dizi entegre araç sağlayacaktır.

FSC® EUDR çözümlerini test etmeye başlamak için belirli sayıda gönüllü şirket dahil edilecektir.

FSC® EUDR Aligned” Erken Uygulayıcı Programı, seçilen şirketleri FSC Regulatory Modülü’nden başlayarak bu çözüm paketini uygulamaya davet edecektir, böylece FSC® sertifikası sahibi kuruluşlar gerçek tedarik zincirlerinde nasıl işlediklerini inceleyebilecektir. Aynı zamanda katılımcı şirketler, Aralık 2024’teki EUDR uygulaması öncesinde karmaşık tedarik zincirlerini ormansızlaşmadan arındırmaya yardımcı olacak yenilikleri test etme şansına sahip olacaktır.

Modüllere ayrılmış program, gereken etkileri ve değişiklikleri bir sertifika sahibinin bakış açısıyla FSC tarafından incelenmesine ve geliştirilmesine olanak tanıyacaktır.

Modüller şunları kapsayacaktır:

  • FSC Düzenleme Modülü
  • Risk Değerlendirme Çerçevesi
  • FSC Blok Zinciri
  • Dijital Uyumluluk Güncellemesi (Durum Tespiti Beyanı oluşturmak için tüm bu araçları birbirine bağlayan son bir modül).

Eğer şirketiniz katılmayı düşünüyorsa, lütfen bu FSC web başvuru formunu doldurunuz.

"FSC EUDR Aligned” Erken Uygulama Test Programı ilk tur başvurular için açılmıştır.

Katılım kontenjanı sınırlıdır. Programın ilk grubuna katılmak için son başvuru tarihi 28 Mart 2024.

Program kimler için uygun?
Değer zincirinin herhangi bir noktasında ve herhangi bir ülkede yer alan her büyüklükteki şirketi katılabilir. Başvuru aynı zamanda yeni çözümlerin geliştirilmesine katkıda bulunmak isteyen Sertifikasyon Kuruluşlarına da açıktır.

Programa katılmak için kuruluşlar bir sözleşme imzalamaları ve henüz yapmadıysalar FSC elektronik Ticari Marka sözleşmesini (TLA) imzalamaları gerekmektedir.

Sertifika sahibi kuruluşlar 28 Mart’tan sonra başvuru yapmaya devam edebilir mi?
Evet, başvuru açık kalacak FSC gelecekteki başvuru grupları hakkında güncel bilgi sağlayacaktır.

Program Promosyon FSC Lisansı Sahiplerine açık mı?
Program şu anda yalnızca FSC Sertifika Sahiplerine ve onların Sertifikasyon Kuruluşlarına açıktır. FSC daha sonraki aşamalarda bunu Promosyon Lisansı Sahiplerine açma olasılığını araştırmaktadır.

Katılımın zaman çizelgesi nedir?
EUDR Uyumlu Erken Uygulayıcı Programı, Nisan ve Eylül 2024 arasında gerçekleşecek. 2024 yılı son çeyreğinde program fiili olarak uygulanmaya başlayacaktır.

Detaylı bilgi için www.sbg.com.tr web sayfamızdaki bilgilendirme ve haber yazılarını ve FSC web sitesinde yer alan FSC EUDR bölümünü takip edebilirsiniz.

 

Diğer Haber & Faaliyetler