+90 216 574 88 01

info@sbg.com.tr

+90 216 574 88 01

info@sbg.com.tr

“Yaşlılığında gölgede oturmak istiyorsan şimdi bir ağaç dik.”

Yaşlılığında gölgede oturmak istiyorsan şimdi bir ağaç dik

“Yaşlılığında gölgede oturmak istiyorsan şimdi bir ağaç dik.” (Eski bir Atasözü)

AB’den2030 Yılına Kadar En Az 3 Milyar Ek Ağaç Dikme Taahhüdü
AB Komisyonu, Avrupa Yeşil Anlaşması ile iklim ve çevresel zorluklarla mücadele taahhüdünü yeniledi ve geniş kapsamlı bir çevre politikası ile desteklerini beyan etti: “Genç nesilleri ve onların önümüzdeki yıllarda nasıl bir dünya mirasına sahip olacaklarını düşünmeliyiz.  İşlerimizi her zamanki gibi devam edemeyiz. Doğayı ve iyi işleyen ekosistemlerin sağladığı benzersiz hizmetleri önemsemeliyiz. Sağlıklı ormanlar ve ağaçlar, bu ekosistem hizmetlerinden önemli bir pay sağlayabilir.”

Doğru ağacı doğru yere, doğru amaç için dikin ve büyütün
Avrupa Yeşil Anlaşması, AB’nin 2030 biyoçeşitlilik stratejisi, birçok özel taahhüt ve hedef belirleyerek doğanın korunması ve restorasyonunu ele almaktadır. Taahhütlerden biri, 2030 yılına kadar AB’de ekolojik ilkelere tamamen saygı duyarak en az 3 milyar ek ağaç dikme taahhüdüdür. AB orman stratejisi, bu taahhüdü yerine getirmek için eyleme yönelik bir yol haritası içerecektir.

Bu yol haritası, AB’yi yol gösterici ilkeye dayalı olarak ağaç dikme taahhüdüne ulaşmak için bir çerçeve oluşturmaktadır: doğru ağacı doğru yere, doğru amaç için dikin ve büyütün.

Ortalama ağaç yoğunluğunun 1000/1500 ağaç/ha olduğunu varsayarsak, 3 milyar ek ağaç, 2 ila 3 milyon ek orman/ağaç örtüsüne veya on yıl boyunca yılda 200 000 ila 300 000 hektar ek ormana karşılık gelir. Bu, taahhüdün on yılı boyunca AB orman alanının %1,3 ila 1,9’una eşdeğer bir miktarın dikilmesine eşit olacaktır.

Kaynak: https://ec.europa.eu/environment/pdf/forests/swd_3bn_trees.pdf

Sürdürülebilir orman ürünleri sertifikasyonu için web sitemizi ziyaret edin: https://www.sbg.com.tr/fsc-belgelendirmesi-nedir/

Diğer Haber & Faaliyetler